4. Nie spłacam rat. Jakie czekają mnie konsekwencje?

 

Oczywiście zawierając umowę pożyczki powinniśmy mieć pomysł na jej spłatę. Oczywiście występują sytuacje losowe, które mogą nam to pokrzyżować, dlatego najważniejsze to zawsze informować pożyczkodawcę o każdej istotnej sytuacji, która będzie miała wpływ na spłacalność pożyczki.

 

Natomiast zakładając, że pożyczka nie będzie spłacana pożyczkobiorca będzie musiał ponieść konsekwencje takiego czynu. Na początek przedstawimy konsekwencje umowy pożyczki, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości wraz z poddaniem się egzekucji w trybie art 777.

 

Po pierwsze zostaną doliczone odsetki karne za okres, jakie wyniosło opóźnienie. To co istotne to odsetki są naliczone od całkowitej kwoty pożyczki, a nie od zaległej raty! Kolejną konsekwencją braku spłaty pożyczki w wyznaczonych terminach jest możliwość wypowiedzenie umowy pożyczki przez pożyczkodawcę przed terminem jej zakończenia. Pożyczka wówczas zostaje postawiona w stan wymagalności i musi być spłacona w ciągu 14 czy 30dni (w zależności od umowy). Oznacza to, że w przypadku braku spłaty w tym terminie sprawa może zostać przekazana do sądu w celu nadania klauzuli wykonalności danemu aktowi notarialnemu. Następnym zdarzeniem, które będzie miało miejsce to przekazanie sprawy do komornika, który na początek zajmie rachunki pożyczkobiorcy oraz zgłosi dług do ZUS-u oraz do pracodawcy, którzy od tej pory zamiast przesyłać całość wynagrodzenia, bądź emerytury, czy renty będzie częściowo wysłać komornikowi na poczet nadpłaty zadłużenia. Docelowo komornik może przeprowadzić licytacje nieruchomości, z której najpierw spłaci zadłużenia wpisane na hipotece, a następnie resztę zwróci pożyczkobiorcy w ramach rozliczenia.

 

Kwestia i zasady licytacji zostały przedstawione w innym artykule do którego z zapoznaniem serdecznie zapraszamy.

 

W przypadku przewłaszczenia konsekwencje się bardziej dotkliwe i przebiegają znacznie szybciej. W przypadku braku spłaty wygasa obowiązek zwrotnego przeniesienia nieruchomości przez pożyczkodawcy na rzecz pożyczkobiorcy. Oczywiście kwestie zapisów w umowie odnośnie ekwiwalentności lub jej braku zostały już opisane w innym artykule, a którym zalecamy się zapoznać.

 

 

HOME

O NAS

OFERTA

WSPÓŁPRACA

PORADNIK

KONTAKT

SKUP MIESZKAŃ

WSPÓŁPRACA INWESTORSKA

Artykuły

<<  POPRZEDNI

NASTĘPNY  >>

Copyright © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone dla  Stay Safe sp. z o.o.    |   REGULAMIN     |     POLITYKA PRYWATNOŚCI